środa, 8 stycznia 2020

Temat: Co robi? Co się z nim dzieje? Poznajemy czasownik. Scenariusz lekcji z wykorzystaniem TIK.

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem TIK



Temat: Co robi? Co się z nim dzieje? Poznajemy czasownik.



Przedmiot: język polski

Klasa IV

Czas trwania zajęć: 45 minut

Prowadząca: Paulina Mazur


Cele ogólne: kształtowanie świadomości i potrzeby uczenia się polskiej gramatyki.


Cele szczegółowe:

- uczeń wie, co to jest czasownik, na jakie pytania odpowiada,

- uczeń rozpoznaje w wypowiedziach czasownik i określa jego funkcje w tekście, rozpoznaje formy, liczby, osoby, czasu i rodzaju gramatycznego czasownika,

- uczeń czyta, pisze, zgłasza się, rozwiązuje.



Metody pracy: praca z podręcznikiem, zeszytem ćwiczeń, ćwiczenia praktyczne, strony internetowe: https://wordwall.net/pl/community/czasownik, http://pisupisu.pl/.



Formy pracy: praca indywidualna oraz burza mózgów.



Przebieg zajęć:

  1. Powitanie uczniów.

  2. Sprawdzenie listy obecności.

  3. Zapisanie tematu lekcji.

  4. Analiza sytuacji ukazanych na rysunkach i rozpoznawanie czasowników w wypowiedziach (podręcznik „Między nami”, wydawnictwo GWO, s.237.)



  1. Wprowadzenie pojęcia czasownik jako części mowy.

  2. Nazywanie czynności i stanów.

  3. Poznanie kategorii osoby i liczby. Rozróżnienie czasowników osobowych i bezosobowych.

  4. Rozróżnianie czasu i rodzaju czasowników.

  5. Ćwiczenia utrwalające wiadomości o czasowniku oraz rozwijające umiejętności określenia jego formy. Wyświetlamy na rzutniku ćwiczenia o czasowniku ze stron internetowych: https://wordwall.net/pl/community/czasownik, http://pisupisu.pl/.

  6. Zadanie pracy domowej i pożegnanie z uczniami.