środa, 27 czerwca 2018

Cykl rozwojowy żaby - lekcja otwarta w ramach "Aktywnej sieci"


Podobny obrazNauczyciele ze szkół będących w naszej sieci mieli okazję obejrzeć lekcję poprowadzoną przez p. Iwonę Sobolewską: nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej nr 2 w Milanówku. Prezentujemy scenariusz tej lekcji:






Przedmiot: edukacja przyrodnicza
Autor: Iwona Sobolewska
Temat: Cykl rozwoju żaby
Czas trwania: 45 min

Cele ogólne:
- przejawia zainteresowanie przyrodą;
- rozumie cel ochrony płazów na przykładzie żaby;
- potrafi poprawnie posługiwać się językiem polskim;

Cele szczegółowe:
Uczeń:
- opisuje wygląd , zachowanie oraz sposób odżywiania się żaby;
- zna fazy rozwojowe żaby .

Metody pracy:
- podające – rozmowa kierowana
- oglądowe – pokaz ( tablice, albumy)
- poszukujące – samodzielna praca uczniów – TIK

Formy pracy:
- praca indywidualna;
- pogadanka;
- obserwacja;

Przebieg zajęć:
  1. Wprowadzenie do tematu zajęć
Nauczyciel przedstawia bohaterkę zajęć – żabę.
Czyta wspólnie z uczniami ( podział na role) wiersz p.t.” Żaba” W. Woroszyłskiego.
Prezentuje ilustracje przedstawiające żaby . Uczniowie opisują wygląd płaza.
  1. Rozmowa kierowana: Uczniowie przy pomocy nauczyciela poszukują odpowiedzi na pytania:
Co wiemy o żabie?
Gdzie śpi?
Co je?
W jaki sposób broni się przed wrogiem?
Dlaczego jest płazem chronionym?
  1. Wspólne tworzenie filmu o rozwoju żaby: TIK
  2. Redagowanie zdań stanowiących podpisy ilustracji przedstawiających cykl rozwoju żaby. TIK
  3. Zabawa: Odgrywanie ( na dywanie) scenek przedstawiających rozwój żaby.

  1. Graficzne przedstawienie w zeszytach poszczególnych etapów rozwoju  i ich podpisanie . Praca samodzielna
  2. Podsumowanie lekcji. Prezentacja wszystkich zdobytych na zajęciach informacji o żabie.
  3. Prezentacja albumów wykorzystanych na zajęciach i zaproszenie uczniów do korzystania z zasobów biblioteki i czytelni szkolnej.
  4. Prezentacja albumów wykorzystanych na zajęciach i zaproszenie uczniów do korzystania z  zasobów biblioteki i czytelni.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz