środa, 30 października 2019

Temat: „Moje podwórko, nasze zabawy”. Opowiadamy o tym, jak Marcin z przyjaciółmi zakładał bazę. Scenariusz lekcji z wykorzystaniem TIK.

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem TIK



Temat: „Moje podwórko, nasze zabawy”. Opowiadamy o tym, jak Marcin z przyjaciółmi zakładał bazę.



Przedmiot: język polski

Klasa IV

Czas trwania zajęć: 45 minut

Prowadząca: Paulina Mazur


Cele ogólne:

- budzenie zainteresowania literaturą, czytania ze zrozumieniem,

- uświadamianie, jak ważna jest umiejętność pisania różnych form wypowiedzi.

Cele szczegółowe:

- uczeń wie, co to jest opowiadanie twórcze i jak czytać ze zrozumieniem,

- uczeń opowiada o wydarzeniach fabuły, ustala kolejność zdarzeń, rozumie ich wzajemną zależność, tworzy opowiadanie twórcze,

- uczeń odpowiada, pyta, czyta głośno.

Metody pracy: praca z książką, z tablicą multimedialną, metoda pytań i odpowiedzi.

Formy pracy: praca indywidualna oraz praca w grupie.



Przebieg zajęć:

  1. Powitanie uczniów.

  2. Sprawdzenie listy obecności.

  3. Zapisanie tematu lekcji: „Moje podwórko, nasze zabawy”. Opowiadamy o tym, jak Marcin z przyjaciółmi zakładał bazę.

  4. Poproszenie uczniów o tworzenie podręczników „Między nami” (wydawnictwo GWO) na s. 241.

  5. Wytypowanie uczniów do głośnego czytania opowiadania „Baza” Marii Kowalewskiej.

  6. Zapoznanie z fragmentem opowiadania.

  7. Rozmowa na temat sposobu pozyskania przez chłopców miejsca na kryjówkę.

  8. Opowiadanie na pytania zawarte w podręczniku (wydawnictwo GWO, seria „Między nami”, s. 243, ćwiczenie 1.)

  9. Pokazanie na tablicy multimedialnej schematu opowiadania. Na tablicy nauczyciel wyświetla poszczególne elementy i tłumaczy, jak napisać opowiadanie twórcze.

  10. Uczniowie zaczynają pisać opowiadanie twórcze w grupach na lekcji, kończą samodzielnie w domu.

  11. Zadanie pracy domowej i pożegnanie z uczniami.




piątek, 25 października 2019

Scenariusz lekcji języka angielskiego w kl. 1

Scenariusz lekcji

języka angielskiego

w kl. 1



Przedmiot: język angielski

Klasa: 1 j

Prowadzący: Katarzyna Wójcik

Poziom: Pre-A1

Temat: What’s for lunch?

Cele lekcji:

- utrwalenie i poszerzenie słownictwa związanego z jedzeniem,

- kształcenie sprawności czytania i mówienia w języku angielskim.

Materiały i środki dydaktyczne:

  • Komputer z dostępem do Internetu

  • Tablica multimedialna

  • Podręcznik i ćwiczenia Superminds 1– wersja multimedialna.

  • Płyta CD-ROM Superminds 1

Przebieg zajęć:

1. Powitanie, sprawdzenie i omówienie pracy domowej - rozwiązania pytań z quizu na str. 45 w podręczniku(5 min).Nauczyciel prezentuje na tablicy multimedialnej stronę z quizem i zaznaczonymi jaskrawym kolorem prawidłowymi odpowiedziami. Uczniowie samodzielnie sprawdzają swoje odpowiedzi. W razie wątpliwości nauczyciel objaśnia odpowiedzi.

2. Rozgrzewka językowa: flashcards (5 min.)

Nauczyciel udostępnia na ekranie fiszki obrazkowe z podręcznika multimedialnego. Uczniowie podchodzą kolejno do tablicy i pojedynczo nazywają po angielsku produkty żywnościowe widoczne kolejno na fiszkach, następnie klikają na obrazek, aby odwrócić fiszkę i zaprezentować pisownię oraz usłyszeć wymowę wyrazu. To samo ćwiczenie uczniowie wykonują na odwrót - najpierw próbują przeczytać nazwę , a później nauczyciel odsłania obrazek.

3.Wprowadzenie i przećwiczenie nowego materiału (20 min)

Zad. 1/46 Nauczyciel prezentuje na tablicy multimedialnej stronę 46 z podręcznika (książki na ławkach zamknięte, aby nie rozpraszać uwagi dzieci).Następnie n-l prezentuje nagranie dostępne na stronie. Uczniowie po skończonym nagraniu, słuchają jeszcze raz nazw jedzenia i wspólnie na głos powtarzają za nagraniem.

Zad.2/46 Nauczyciel prezentuje na tablicy kolejne nagranie – rymowanka na stronie 46. Uczniowie słuchają i śledzą tekst rymowanki na tablicy. Następnie nauczyciel jeszcze raz odtwarza nagranie zatrzymując po jednej frazie i prosi konkretnych uczniów o powtórzenie usłyszanej frazy.

Następnie uczniowie wspólnie czytają rymowankę na głos razem z nagraniem. Na koniec chętni uczniowie mówią/czytają rymowankę samodzielnie z samym podkładem rytmicznym.

4. Utrwalenie słownictwa.(10 min) Nauczyciel uruchamia płytę CD-Rom – prezentuje ćwiczenie pt. Catching clouds. Na tablicy krążą chmurki z nazwami jedzenia, uczeń musi klikając złapać chmurkę ,której nazwę słyszy. Uczniowie kolejno (ławkami) podchodzą do tablicy , aby złapać chmurkę.

5. Objaśnienie pracy domowej (5 min.)- nauczyciel udostępnia stronę 46 w ćwiczeniach (wersja online), następnie prosi jednego z uczniów o przeczytanie polecenia do ćw. 1 i 2 po angielsku i sprawdza stopień zrozumienia polecenia w języku polskim. Następnie przypomina o zaznaczeniu ćwiczenia i spakowaniu ćwiczeń do domu.