Blog międzyszkolnej sieci współpracy kilku szkół z terenu powiatu grodziskiego ze scenariuszami, w których wykorzystujemy zakupy w ramach programów Aktywna Tablica SPE oraz Aktywna Tablica. Na blogu pomoce do zajęć: TUS, SI, ZKK, dydaktyczno - wyrównawczych, socjoterapii a także różnych przedmiotów.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
- Temat: „Moje podwórko, nasze zabawy”. Opowiadamy o tym, jak Marcin z przyjaciółmi zakładał bazę. Scenariusz lekcji z wykorzystaniem TIK.
- Usprawnianie funkcji słuchowych i wzrokowych z wykorzystaniem TIK. Zwierzęta leśne i w zoo - Scenariusz zajęć korekcyjno-kompensacyjnych dla klasy 2
- Temat: Co robi? Co się z nim dzieje? Poznajemy czasownik. Scenariusz lekcji z wykorzystaniem TIK.
Temat: Odkrywanie i rozumienie emocji.
Cele ogólne:
-Umożliwienie uczestnikom rozpoznawania i nazywania własnych emocji oraz emocji innych osób.
-Rozwijanie umiejętności radzenia sobie z trudnymi emocjami.
-Promowanie zdrowych strategii radzenia sobie ze stresem i trudnościami.
Cele szczegółowe:
-Uczeń potrafi rozpoznać i nazwać podstawowe emocje (radość, smutek, złość, strach, zaskoczenie).
-Potrafi identyfikować sygnały emocji w ciele (np. napięcie mięśni, przyspieszone bicie serca).
-Uczeń potrafi wyrażać emocje w sposób konstruktywny.
- Potrafi rozpoznać emocje u siebie i innych osób.
Metody:
-Pogadanka/dyskusja.
-Ćwiczenia praktyczne (np. odgrywanie scenek, praca z obrazkami).
-Techniki relaksacyjne.
-Praca z tekstem (np. analiza wierszy, opowiadań o emocjach).
-Techniki plastyczne (np. rysowanie, malowanie emocji).
-Gry i zabawy.
Pomoce:
-Obrazki przedstawiające różne emocje (miny, gesty)- Eduterapeutica. Problemy wychowawcze - Emocje.
-Karty pracy z niedokończonymi zdaniami (np. "Czuję się szczęśliwy, gdy...", "Boję się, gdy...").
-Materiały plastyczne (kartki, kredki, pastele, ).
-Nagrania muzyki relaksacyjnej.
-Teksty literackie (wiersze, krótkie opowiadania).
-Pomoce do ćwiczeń oddechowych (np. piórko).
Przebieg zajęć:
1.Powitanie i wprowadzenie :
-Powitanie ucznia/uczniów.
-Wspólne omówienie tematu zajęć i celów.
-Ustalenie zasad obowiązujących na zajęciach.
-Wprowadzenie do tematu emocji – rozmowa o tym, co to są emocje, jakie mamy emocje, czy zawsze je rozumiemy.
- Terapeuta rozdaje kartkę na której jest „Termometr nastroju” : Uczeń indywidualnie określa swój nastrój na termometrze. Może to robić poprzez zaznaczenie odpowiednim kolorem a następnie uzasadnić swój wybór.
2.Odkrywanie emocji
-Ćwiczenie „Co to za emocja?”:Uczeń ogląda obrazki przedstawiające różne emocje i stara się je nazwać. Następnie omawiamy, jakie sygnały w ciele mogą towarzyszyć danej emocji.
-Zabawa w odgrywanie emocji (zabawa naprzemienna raz ty raz ja ) :Uczeń losuje obrazki z emocjami i odgrywa je za pomocą mimiki twarzy i gestów. Następnie terapeuta lub inny uczeń odgaduje, jaka emocja jest prezentowana.
-Terapeuta prezentuje obrazki przedstawiające różne sytuacje społeczne i emocje. Uczeń dopasowuje emocje do danej sytuacji i nazywają je. Może również poprosić o narysowanie sytuacji, w której odczuwał daną emocję.
-Praca z tekstem:Terapeuta czyta krótki tekst dotyczący emocji. Następnie wspólnie omawiają dany tekst. Terapeuta zadaje krótkie pytania do tekstu np.: „ jakie emocje odczuwa bohater?”.
3.Zakończenie
-Podsumowanie zajęć
-Wyciszenie – muzyka relaksacyjna
-Pożegnanie